medycyna estetyczna lublin - laser frakcyjny

Każda z nas marzy o pięknej cerze w jednolitym kolorze, bez przebarwień. Jednak nie każda skóra jest idealna, jedni mają piegi, drudzy plamy posłoneczne, czy przebarwienia wtórne. Na szczęście w dermatologii estetycznej mamy wiele sposobów na walkę z przebarwieniami. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej skutecznymi metodami.

Czym są i jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia to zaburzenia pigmentacyjne na powierzchni skóry. Głównym winowajcą powodującym ich powstawanie jest melanina, czyli naturalny barwnik skóry. Kiedy proces równomiernego odkładania melaniny w skórze jest zaburzony, wtedy tworzą się brązowe plamy. Warto wiedzieć, że występowaniu przebarwień sprzyja promieniowanie UV, choroby zapalne skóry, choroby wątroby, zmiany hormonalne, substancje fotouczulające, niedoczynność nadnerczy, uwarunkowania genetyczne, a nawet wpływ metali, takich jak: złoto, miedź, żelazo, czy srebro. Wyróżniamy wiele rodzajów przebarwień, ich podział jest uzależniony od czynnika, który je wywołuje.

Rodzaje przebarwień

usuwanie przebarwienń niezależnie od wiekuNajczęściej występującymi przebarwieniami są piegi, są to drobne plamki występujące na rękach, twarzy, czy dekolcie. Ich powstawanie jest uwarunkowane genetycznie.

Kolejnym rodzajem są plamy soczewicowate, które na pierwszy rzut oka przypominają piegi, ale różnią się wielkością, a ich krawędzie czasami odstają od skóry. Są wywoływane głównie przez działanie promieni słonecznych, ale również mogą być wrodzone, albo pojawiać się z wiekiem.

Powstają tam, gdzie ciało nie jest chronione przed promieniami słońca, najczęściej zauważamy je na twarzy, dłoniach, szyi, przedramionach, czy podudziach. Pierwsze plamy pojawiają się już po 30 roku życia, z czasem jest ich więcej i stają się coraz ciemniejsze.

Wyróżniamy również przebarwienia o nazwie ostuda (melasma), to brązowe plamy o nieregularnym kształcie. Najczęściej pojawiają się u kobiet na skórze twarzy. Są wynikiem zaburzeń hormonalnych, zażywania leków, mogą wytwarzać się podczas ciąży.

Stany zapalne skóry pozostawiają po sobie tak zwane przebarwienia pozapalne. Ich występowaniu sprzyja trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy poparzenia lub urazy.

Przyjmowanie niektórych leków nasercowych, hormonalnych, przeciwzapalnych, czy przeciwcukrzycowych może przyczynić się do powstawania tak zwanych przebarwień polekowych.

Jak usunąć przebarwienia?

Dermatologia estetyczna daje nam ogromny wybór metod stosowanych do usuwania przebarwień. W celu wybrania najbardziej skutecznej metody warto wybrać się do lekarza dermatologa. On określi rodzaj przebarwień występujących na ciele, a także wskaże najlepszy sposób na pozbycie się ich. Oto najczęściej stosowane rozwiązania przy usuwaniu przebarwień:

  • Preparaty kosmetyczne – wydawane z polecenia dermatologa, pomagają usunąć nadmiar melaniny. Co ważne, wiele z nich ma działanie złuszczające.
  • Laserowe usuwanie przebarwień – w tym przypadku, skóra jest poddawana działaniu lasera, który poprzez wysyłanie wiązki światła podnosi temperaturę komórek barwnikowych. W wyniku działania lasera komórki te ulegają zniszczeniu.
  • Mikrodermabrazja – jest to metoda polegająca na mechanicznym ścieraniu naskórka.
  • Krioterapia – usuwanie przebarwień następuje pod wpływem działania niskiej temperatury.
  • Peelingi chemiczne – w tym przypadku do peelingów stosowane są preparaty silnie złuszczające naskórek, a następnie podawane są kremy łagodzące wszelkie podrażnienia.

Każda podana powyżej metoda leczenia przebarwień powinna być wskazana przez lekarza i wykonana przez wykwalifikowaną osobę. Przed zastosowaniem zabiegu powinniśmy być poinformowani o tym, jak należy się do niego przygotować, jakie mogą wystąpić skutki niepożądane, a także jak dbać o skórę po usunięciu przebarwień. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o tych metodach czegoś więcej, zapraszamy na konsultacje do gabinetu kosmetologii estetycznej Esteticenter w Lublinie. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzią na wszystkie pytania.