laserowa depilacja lublin w gabinecie medycyny estetycznej

W pierwszej części artykułu Kilka słów o skuteczność lasera Nd:YAG w depilacji laserowej, cz. 1: biofizyczne postawy, wyjaśniliśmy, jak dochodzi do tego, że w czasie tego typu zabiegu dochodzi do nieodwracalnego termouszkodzenia włosa oraz omówiliśmy, jakie warunki muszą zostać spełnione, by cała procedura była skuteczna. W tej części skupimy się na praktycznej stornie zagadnienia – zobaczymy, jak przebiega zabieg laserowego usuwania owłosienia, dowiemy się też, co trzeba zrobić, zanim się mu poddamy i jak postępować później.

Przygotowanie do laserowego usuwania owłosienia

Przygotowanie do zabiegu obejmuje kilka etapów, wiążących się z czasem ich rozpoczęcia w stosunku do daty planowanego zabiegu.

  • PO PODJĘCIU DEZYCJI O WYKONANIU LASEROWEJ DEPILACJI – dobrze jest wykonać test laserowy, by sprawdzić, czy w naszym przypadku nie wystąpi żadna reakcja typu osobniczego.
  • MIESIĄC WCZEŚNIEJ – nie można wyrywać włosów za pomocą pęsety czy depilatora. Nie ma przeciwwskazań do tego, by je przycinać ,depilować chemicznie lub maszynką.
  • KILKA TYGODNI WCZEŚNIEJ – nie należy się opalać ani na słońcu, ani w solarium. Duża zawartość melaniny w skórze niekorzystnie wpływa na efekty zabiegu.
  • 2-3 DNI PRZED – włosy należy ogolić tak, żeby w dniu zabiegu miały długość około 2 mm, co zapobiegnie uszkodzeniu naskórka, na którym znajdowałyby się włoski dłuższe, a więc w większym stopniu pochłaniające energię nad powierzchnią skóry.
  • KILKA DNI WCZEŚNIEJ – trzeba będzie – po konsultacji z lekarzem – ostawić leki fotouczulające, które mogłyby wywołać reakcję uczuleniową.
  • KILKA MINUT – ze skóry będzie trzeba usunąć środki pielęgnacyjne, kosmetyki, zanieczyszczenia.

U kogo zabieg nie będzie mógł być wykonany?

Decyzję o wykluczeniu możliwości poddania się zabiegowi laserowej depilacji podejmuje lekarz, dotyczy to szczególnie osób z chorobami przewlekłymi. Przeciwwskazaniem będą też: okres karmienia i ciąża, a także zmiany barwnikowe na skórze.

klientka gabinetu medycyny estetycznej po laserowej depilacji ciała

Jak to wygląda ze strony pacjenta?

Okolica poddawana zabiegowi może zostać posmarowana środkiem przeciwbólowym (np. kremem Emla), co minimalizuje przykre odczucia, szczególnie uciążliwe dla osób o niskiej tolerancji na ból. Zaleca się też aplikację kremu przy depilacji wrażliwych okolic.

Po zakończeniu zabiegu przez około 30 minut może być widoczne niewielkie zaczerwienienie oraz obrzęk.

Dla uzyskania optymalnych efektów zabieg wymaga powtórzenia – tak, żeby wszystkie włoki uchwycić w fazie anagenu. Na ogół seria zabiegowa wynosi 2-5 naświetlań.

Wskazówki pielęgnacyjne dla skóry po depilacji laserowej

Przestrzegać tu trzeba jednej zasady:

  • chronić skórę przed słońcem.

Z tego powodu dobrze jest przeprowadzać tego typu zabiegi jesienią i zimą, kiedy ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest dużo mniejsza i najczęściej nie obejmuje obszarów standardowo depilowanych, a ponadto ślady opalenizny zażyły już zniknąć. Warto też sprawdzić, co jeszcze w tych porach roku proponują nam gabinety medycyny estetycznej – na naszym blogu piszemy o tym w artykułach: