zabieg laserem na twarzyMedycyna estetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji lekarskich ostatnich lat. Stale dokonywane są nowe odkrycia, a także udoskonalane metody upiększania twarzy i ciała. Laser frakcyjny jest jednym z tych nowszych odkryć.

Zastąpił on stosowane niegdyś zabiegi, które nie przynosiły tak dobrych rezultatów, miały więcej skutków ubocznych i wymagały dłuższej rekonwalescencji: peeling kwasami, dermobrazję oraz lifting. Pozwala na przywrócenie młodości i zdrowia skórze w wielu aspektach. Poniżej napiszemy o tym w kontekście odbarwień.

Jakie są ogólne zalety lasera frakcyjnego

Zalety lasera frakcyjnego najlepiej uwypukla porównanie go z wymienionymi, dawniej stosowanymi metodami. Inaczej niż te metody, zapewnia on:

  • niemal całkowitą eliminację bólu podczas zabiegu i rekonwalescencji (do znieczulenia wystarczą specjalne kremy),
  • znaczne skrócenie gojenia się skóry – zajmuje zaledwie kilka dni,
  • wysoką przewidywalność efektów,
  • minimalizację wystąpienia powikłań,
  • skrócenie czasu trwania zabiegów nawet do kilku minut,
  • eliminację ryzyka zakażenia bakteryjnego.

Dokonywane za pomocą zabiegów zmiany są również odwracalne, co stanowi ważne zabezpieczenie, którego nie zapewniała chirurgia plastyczna.

Walka z przebarwieniami skóry – doświadczenia medyczne z Lublina

Laser frakcyjny ma przy powyższym szerokie zastosowanie. Najczęściej używa się go do niwelowania zmian skórnych w postaci: zmarszczek, wiotkości, szorstkości i suchości, a także tytułowych przebarwień. Działa on na wszystkie przebarwienia bez względu na ich etiologię, aczkolwiek w przypadku niektórych niemożliwe jest całkowite usunięcie.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Lublinie zyskaliśmy wiedzę praktyczną, z której wynika, że laser frakcyjny usuwa lub redukuje:

  • tzw. plamy starcze (soczewicowate) – najczęściej występujące na twarzy i rękach; zawsze je rozjaśnia, a zależnie od warunków indywidualnych częściowo lub całkowicie usuwa;
  • melanodermiczne (ostudowe) – zazwyczaj występujące na czole i/lub policzkach; zabieg może całkowicie usunąć przebarwienia;
  • odbarwienia od: opalania, farmakoterapii oraz po przebytych chorobach – występujące na całym ciele; metoda stosowana jest w ich przypadku wraz z lekami i maściami dając stosunkowo dobre efekty;
  • piegi – całe ciało; stanowią zmiany, które najskuteczniej ze wszystkich wymienionych poddają się kuracji i zazwyczaj są całkowicie usuwane;
  • znamiona Beckera – występujące w różnych miejscach na ciele; nie usuniemy ich, lecz możemy skutecznie rozjaśniać.

Zabiegi przy znamionach skóry należą do najkrótszych i najbardziej komfortowych. Zazwyczaj stosuje się ich serię, jednak czasami wystarczy tylko jeden – piegi są tu szczególnie podatne i do ich usunięcia może prowadzić zaledwie jedna wizyta.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu

Zastosowanie lasera frakcyjnego jest stosunkowo bezpieczne dla zdrowia i zwykle nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Ich wystąpienie jest zależne od ogólnego stanu zdrowia Pacjenta lub jego aktualnego stanu. Nie przeprowadza się zabiegów: u kobiet w ciąży i karmiących, na świeżej opaleniźnie słonecznej, a także gdy obecna jest opryszczka. Spośród chorób wykonanie zbiegu wykluczają: nowotwory, epilepsja, łuszczyca, bielactwo i choroby autoimmunologiczne. Istotne jest również zakończenie ewentualnej terapii z zastosowaniem: tretynoiny, retinoidów i izotretynoiny. Należy ją przerwać na pół roku przed pierwszym planowanym zabiegiem.