Z problem cellulitu zmaga się nawet 85% kobiet po 20 roku życia, niezależnie od trybu życia, podejmowanych aktywności czy wagi. Rewelacyjne efekty redukcji cellulitu w Esteticenter w Lublinie uzyskujemy dzięki fali uderzeniowej. Jak to działa – wyjaśniamy dalej.

Zastosowanie fali uderzeniowej

Fala uderzeniowa, dzięki swojemu biologicznemu działaniu, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – początkowo wykorzystywano ją do rozbijania kamieni nerkowych, później do przyspieszenia regeneracji uszkodzonych ścięgien, w końcu przeciwbólowo w fizjoterapii sportowej, a później ogólnej. Obecnie jej możliwości wykorzystuje medycyna estetyczna, by zwalczać problem cellulitu.

W zależności od obszaru zastosowania, specjaliści mają do wyboru 3 rodzaje fal uderzeniowych:

 • zogniskowaną (extracorporeal shock-wave therapy, ESWT), penetrująca tkanki na głębokość do 6,5 cm, stosowaną w fizjoterapii do leczenie chronicznych zmian chorobowych w układzie ruchu,
 • płaską (planar shock-wave therapy, PSWT) wykorzystywaną głównie w leczeniu ran,
 • promienistą/radialną (radial shock-wave therapy, RSWT), wnikająca w tkanki na głębokość do 3 cm, mającą najszersze spektrum zastosowania, między innymi w medycynie estetycznej i kosmetologii.

Przybliżmy teraz mechanizm oddziaływania fali uderzeniowej na zmienioną przez cellulit tkankę.

Falą uderzeniową w cellulit

Ze względu na specyfikę struktury tkanki tłuszczowej kobiety są bardziej narażone na występowanie cellulitu, zaliczanego do zmian lipodystroficznych, choć pojawia się on także u mężczyzn. Kobieca tkanka tłuszczowa posiada cienkie przegrody tkanki łącznej, które układają się prostopadle względem powierzchni skóry, podczas gdy u panów układają się one skośnie. Na pojawienie się cellulitu wpływ mają też czynniki genetyczne, hormonalne, dietetyczne, a także związane ze stylem życia, w którym brakuje ruchu oraz odminuje siedzący tryb życia.

Leczenie cellulitu polega na ogół na stymulacji metabolizmu komórkowego. Możemy to osiągnąć dzięki fali uderzeniowej, która działa nie tylko stymulująco na komórki, ale również mechaniczne na tkankę tłuszczową, rozbijając ją.

Wielostopniowe działanie

Działanie fali uderzeniowej na skórę można opisać poprzez wskazanie procesów, które ona pobudza – są to:

 • neowaskularyzacja – powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co zwiększa dopływ krwi do leczonych części ciała, w ten sposób są one lepiej zaopatrywane w tlen w wyniku czego poprawia się ich metabolizm,
 • remodeling kolagenu – pod wpływem działania fali uderzeniowej włókna kolagenowe są stymulowane do pogrubienia,
 • udrożnienie limfatyczne – z układu naczyniowego usuwane są zbędne substancje, przez co tkanki mogą się szybciej regenerować.

W ten sposób, poprzez zintensyfikowanie metabolizmu komórkowego na wielu poziomach, można radykalnie poprawić wygląd skóry.

Fala uderzeniowa, jako zabieg z zakresu medycyny estetycznej, ma pewne przeciwwskazania do wykonania. Należą do nich:

 •  ciąża i okres karmienia,
 •  choroba nowotworowa,
 •  zaburzenia krzepnięcia krwi,
 •  zawał serca przebyty w ciągu trzech miesięcy przed planowaną terapią,
 •  zaawansowana osteoporoza,
 •  aktywna infekcja przebiegająca z gorączką.

O tym, czy terapię możemy zastosować, zdecyduje specjalista podczas kwalifikacji do zabiegu.

Nie tylko na cellulit

Specjaliści medycyny estetycznej zalecają stosowanie fali uderzeniowej nie tylko jako samodzielną metodę leczenia cellulitu, ale także, by poradzić sobie z miejscową otyłością i ujędrnić zwiotczałą skórę ramion czy pośladków, redukować obrzęki tłuszczowe. Ponadto, jest to zabieg wspomagający wyrównanie nieregularności tkanki po liposukcji. Można też dodać, że przynosi efekty także w wygładzaniu blizn oraz rozstępów.

W Esteticenter w Lublinie znamy wszystkie sposoby na cellulit

Jeśli zmagasz się z problemem cellulitu, zapraszamy do naszych specjalistów w Lublinie, którzy dobiorą terapię do Twoich indywidualnych potrzeb – na przykład leczenie falą uderzeniową.