Verruca, grudkowa zmiana skórna lub po prostu… brodawka. Do tego dochodzą tłuszczaki, ostudy, żółte kępki, gruczolaki, włókniaki, czy zmiany barwnikowe skóry. To wszystko może pojawić się na skórze. Zdrowiu nie zagrażają, ale nie przysparzają też urody. To nimi zajmuje się dermatologia estetyczna. Podstawowym jej narzędziem jest laser frakcyjny, o którego działaniu mogliśmy przeczytać już wcześniej.
Doświadczeni dermatolodzy dowodzą, że jest wiele metod pozbycia się nieprzyjemnych zmian na skórze. Na kurzajki pomocny może być na przykład patyczek lapisowy. Nasze babki za to zwalczały zmiany skórne jaskółczym zielem. Są też w literaturze przykłady – Huckelberry Finn w „Przygodach Tomka Sawyera” usuwał brodawki o północy na cmentarzu. Można jednak prościej…
Kilka słów o wirusach, brodawkach i laserach
Walka z brodawkami może trwać przez lata, a najczęstszą przyczyną ich wystąpienia jest wirus HPV. Z tym problemem mierzy się co dziesiąta osoba. Tymczasem laserowe usunięcie brodawki trwa kilka minut. W większości przypadków – leczenia nie trzeba powtarzać.
Zamiast miejscowego znieczulenia – standardowo stosowanego w usuwaniu brodawek leserami mniej skutecznymi niż frakcyjny – proponujemy technologię CRYO kompatybilną z Fotona Spectro – najnowocześniejszym urządzeniem laserowym, którym posługujemy się w naszej codziennej praktyce. CRYO emituje strumień powietrza schłodzonego do temperatury zabiegowej, do ok. -16 stopni Celsjusza. Minimalizuje to rumień i obrzęk, chroni tkankę przed termicznym uszkodzeniem, minimalizuje ból.
Laserowy zabieg jest bezpieczny i umożliwia szybki powrót do formy, któremu służy precyzja laserowej wiązki, która dociera jedynie do uszkodzonych komórek. To sprzyja szybkiemu gojeniu się.
Czy warto/trzeba/można usuwać brodawki?
Na to pytanie nie wolno odpowiadać samodzielnie. Dlatego najpierw pacjenta kierujemy do naszych ekspertów z Esteticener, którzy ocenią skalę zmian na skórze i dobiorą odpowiedni zabieg. Zapoznają także z przeciwwskazaniami i zaleceniami po laseroterapii.
Laseroterapia w służbie dermatologii estetycznej to dziś najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Pod pewnymi warunkami.
- Przynajmniej cztery tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać.
- Tym zabiegom nie mogą poddawać się ciężarne kobiety, osoby cierpiące na cukrzycę lub choroby nowotworowe, osoby mające rozrusznik w sercu.
- Problemem są też stany zapalne skóry czy naturalna skłonność do przebarwień.
- Jest też lista leków, których pacjent nie może zażywać.
Dlatego tak ważne są konsultacje ze specjalistą.
Ale także po laserowym usunięciu brodawki trzeba na siebie uważać – rumień i obrzęk ustąpią szybko, po kilku godzinach. Nie powinno być też komplikacji, o ile pacjent nie będzie przez kolejne dwa tygodnie od zabiegu korzystał z sauny i gorących kąpieli. Skórę warto w tym czasie obficie natłuszczać i stosować preparaty z filtrem UV+50.
O skórę warto mądrze dbać, jest ona naszą wizytówką. Taką właśnie szansę daje nam dermatologia estetyczna.
A jeśli zależy nam na filmowej estetyce naszej skóry – zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat depilacji laserowej. Warto, bo nic nie zapowiada, by trend na gładką skórę miał przeminąć.