Leczenie nietrzymania moczu

Wiele przeprowadzonych badań potwierdza, że problem nietrzymania moczu może dotykać od 4 do 14% młodych kobiet oraz od 12 do 35% pań starszych. Żadna z Pań nie jest jednak sama – pomogą im ośrodki – takie jak Esteticenter– oferujące laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet

Najczęściej spotykaną postacią nietrzymania moczu wśród kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się mimowolną utratą moczu podczas kaszlu, kichania, nagłej zmiany pozycji czy w czasie uprawiania sportu. Związane jest to ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej i gwałtownym uciskiem wywoływanym na pleczenie nietrzymania moczu u kobietęcherz. Na początku objawy pojawiają się tylko przy wzmożonym wysiłku fizycznym, niestety problem może narosnąć do tego stopnia, że nawet czynność tak niezbędna jak chodzenie może spowodować mimowolne moczenie.

W początkowym stadium Pacjentkom proponuje się niechirurgiczne leczenie, obejmujące zmiany behawioralne, systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy, ich elektryczną stymulację, obciążone krążki dopochwowe lub terapię farmakologiczną. Jednak zastosowanie tych rozwiązań jest ograniczone.

Podłoże schorzenia i efektywność laserowego leczenia nietrzymania moczu

laserowe leczenie nietrzymania moczu wizualizacja

Uważa się, że przyczyną wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) jest zmniejszona zawartość kolagenu więzadeł umiejscowionych w obrębie miednicy mniejszej lub zmiany jakościowe w jego składzie.

Naszym Pacjentkom proponujemy minimalnie inwazyjną, nieablacyjną procedurę wykonywaną laserem Er:YAG, dzięki której możliwe jest takie remodelowanie kolagenu oraz pobudzenie neokolagenezy w tkance poddanej naświetlaniu, które powoduje jej skurczenie i w konsekwencji poprawę wsparcia pęcherza moczowego, co wpływa na ograniczenie objawów WNM. Wzbogacona o nowy kolagen tkanka staje się bardziej napięta i elastyczniejsza.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu metodą IncontiLase

W Esteticenter w Lublinie oferujemy innowacyjną terapię laserową IncontiLase, polegającą na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy, przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla tkanki powięzi wewnątrzmacicznej, ściany pochwy, obszaru ujścia cewki moczowej wzmacniając je i stymulując włókna kolagenowe, dzięki czemu przywrócona zostaje ich funkcjonalność. Obkurczenie tkanek wpływa na zmianę kąta nachylenia cewki moczowej i ustąpienie objawów WNM.

Procedura jest bezinwazyjna, nie wymaga znieczulenia oraz nie niesie ryzyka wystąpienia powikłań charakterystycznych dla zabiegów operacyjnych. By uzyskać satysfakcjonującą poprawę przeprowadza się 1-2 zabiegi; w razie konieczności procedurę można powtórzyć w odstępie 6-8 tygodni.

Po zabiegu nie ma przeciwwskazań, by Pacjentka nie wracała do codziennych czynności, może wykonywać ćwiczenia fizyczne. Przez 2 tygodnie może występować miejscowy wysięk – w tym czasie należy zakładać podpaski. Dodatkowo zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla w celu podtrzymania efektów – będą one zauważalne po 4-6 tygodniach, po tym okresie Pacjentki zapraszane są do Esteticenter na wizytę kontrolną.

Wskazania do laserowego leczenia WNM

Zaleca się przeprowadzenie zabieg laserowego u Pacjentek, u których niekontrolowane wydalanie moczu związane jest z wysiłkiem w czasie: kichania, kaszlu, spontanicznego śmiechu czy codziennych czynności jak: dźwiganie, schylanie się, wykonywanie ćwiczeń fizycznych (fitness, bieganie, skakanie). Objawy te wiążą się najczęściej z okresem pomenopauzalnym, odbyciem porodów siłami natury, niekiedy wynikają z predyspozycji genetycznych.

Mogą one być przyczyną przykrego zapachu oraz powikłań takich jak: zapalenie układu moczowego, zapalenie dróg rodnych, wypryski na skórze krocza. Profilaktycznie zabieg przeprowadzić można u pań po porodach siłami natury, które zakończyły karmienie piersią.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest proste i bezpieczne. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, na którą Pacjentka powinna zabrać ze sobą wynik badania cytologicznego przeprowadzonego w czasie ostatniego roku. Wszystkie zabiegi ginekologiczne w Esteticenter przeprowadza lekarz ginekolog.

Dogodności i ograniczenia w zastosowaniu leczenia nietrzymania moczu metodą laserową

Zaletami laserowego leczenia tego typu przypadłości są:

 • nieinwazyjność,
 • możliwość wykonania zabiegu w gabinecie ginekologicznym,
 • brak rekonwalescencji,
 • bezbolesność procedury,
 • zminimalizowane ryzyko powikłań,
 • krótki czas trwania zabiegu.

Przeciwwskazania do laserowego leczenia WMN:

 • aktywna infekcja dróg rodnych,
 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

Zalecenia pozabiegowe:

 • unikanie kąpieli w basenach publicznych i wannie przez 2 tygodnie po zabiegu,
 • zrezygnowanie ze stosowania tamponów w czasie najbliższej miesiączki,
 • powstrzymanie się od stosunków płciowych przez okres 2 tygodni.

Serdecznie Panie zachęcamy, by nie wstydzić się swoich problemów. W Gabinecie Esteticenter zajmiemy się Pań problemem dyskretnie, zapewniając życzliwą pomoc i komfortowe warunki. Zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki, by sobie pomóc.

Cena: 2 500 zł – 3 500 zł.