Usuwanie rozstępów

Zmiany skórne określane mianem rozstępów można zobaczyć i u pań, i u panów, a niezależnie od płci – można je skutecznie niwelować przy pomocy lasera.

Czym są rozstępy pojawiające się na skórze?

rozsępy na brzuchu u kobiety po ciążyZwykle pojawiają się nagle, w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, w efekcie zmian hormonalnych lub szybkiego przyrostu wagi. Na ich pojawienie się ma wpływ zwiększona produkcja kortyzolu w organizmie. Hormon ten produkowany jest w okresie w ciąży, w czasie dojrzewania i przybierania na wadze. Gromadzi się we krwi i wpływa upośledzająco na funkcjonowanie fibroblasów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Uszkodzone fibroblasty wytwarzają włókna kolagenowe słabe i podatna na uszkodzenia – powoduje to pękanie skóry, zamiast rozciągania. Wtedy na skórze pojawiają się wrzecionowate pasma, przybierające początkowo czerwone lub sino-czerwone podłużne kreski o nieregularnym kształcie; w późniejszym stadium ich kolor staje się perłowy, a powierzchnia pomarszczona i zapadnięta.

Poza czynnikami hormonalnymi na pojawienie się rozstępów wpływ mają: szybki wzrost masy ciała w krótkim czasie oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. W niektórych przypadkach znaczenie mają również czynniki genetyczne.

U pań rozstępy pojawiają się najczęściej w okolicach bioder, ud i piersi; natomiast u panów – w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz obręczy barkowej.

Laserowe usuwanie rozstępów

Niestety, nie istnieje jeszcze metoda przeciwdziałająca powstawaniu tego typu zmian skórnych. Możliwe jest jednak znaczące poprawienie wyglądu skóry przy pomocy różnego rodzaju terapii – te profesjonalne obejmują: regeneris, mezoterapię bezigłową, peelingi medyczne, mikrodermabrazję endermologię. Jednak najnowszą i najbardziej skuteczną metodą usuwania rozstępów jest laseroterapia, wykorzystująca laser frakcyjny, którego działanie pobudza produkcję kolagenu w skórze. Dzięki takiemu zabiegowi osiąga się poprawę wyglądu rozstępów na poziomie 50-75 %.

Zadaniem laserowego usuwania rozstępów jest zminimalizowanie nieestetycznego wyglądu skóry. Dodatkowo poprawiony zostaje jej koloryt. Rozpoczynając terapię laserem należy uświadomić sobie, że obecnie nie da się rozstępów zlikwidować całkowicie. Nawet po zastosowaniu tak innowacyjnej techniki na skórze pozostaną lekko widoczne ślady.

Laser, którego działaniu poddana zostaje skóra z rozstępami, dostarcza do wybranych jej warstw impulsy energetyczne w postaci precyzyjnie dawkowanych wiązek laserowych, tworzących w skórze wąskie mikrouszkodzenia. Ich pojawienie się wymusza rozpoczęcie procesów regeneracji i wytworzenia nowej, zdrowej tkanki. W ten sposób organizm zostaje zmobilizowany do produkowania kolagenu, który wpływa na estetykę wyglądu skóry.

Co trzeba wiedzieć, decydując się na zabieg usuwania rozstępów?

laserowe usuwanie rozstępów na brzuchu

Zabieg korekcji rozstępów, podobnie jak zabieg laserowego usuwania blizn, jest procedurą ambulatoryjną, wykonywaną wyłącznie przez lekarzy. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym bez używania igieł. Do przeprowadzenia procedury wykorzystujemy frakcjonujące działanie wiązki świetlnej lasera Fotona Spectro SP Er:YAG o różnej sile i różnym czasie, które dostosowujemy indywidualnie, uzyskując duże możliwości modelowania tkanki. Laserowe usuwanie rozstępów obejmuje serię 3-5 zabiegów.

Dużą zaletą laserowego usuwania rozstępów jest brak okresu rekonwalescencji – tuż po zabiegu można wrócić do normalnego trybu życia, okres gojenia skóry obejmuje kilka dni.

Należy pamiętać, że skórę poddaną działaniu lasera trzeba chronić przed opalaniem przez okres 2-3 tygodni. Ponadto, aby uniknąć infekcji, warto stosować farmaceutyki przeciwdziałające rozwojowi drobnoustrojów w organizmie.

Możliwe komplikacje i gwarantowane efekty usuwania rozstępów

Ryzyko powikłań jest bliskie zeru, niekiedy tylko zdarza się czasowa hiperpigmentacji, czyli zwiększenie nasycenia kolorystycznego miejsc, które poddano działaniu lasera. Jednak w przeciągu kilku tygodni wszystko wraca do normy. Przez kilka godzin po zabiegu może występować rumień, na miejsce to można zastosować zimny okład.

Rezultatem zabiegu jest odczuwalnie gładsza skóra i poprawienie jej napięcia. Usunięcie rozstępów poprawia jej koloryt,  a przede wszystkim – pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia i ocenę własnej atrakcyjności.

Przebieg procedury laseroterapii łagodzony jest przez nawiew chłodnego powietrza wytwarzany przez CRYO – urządzenie działające kompatybilnie z naszym laserem.

Efekty laserowego usuwania rozstępów zadowolą tych z Państwa, którym problem ten nie pozwala cieszyć się letnią pogodą w kreacjach odsłaniających ciało. Klinika Esteticenter pozwoli Państwu pozbyć się tego kłopotu. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem laserowego usuwania rozstępów na poszczególnych częściach ciała.