Mikrodermabrazja należy do najpopularniejszych pielęgnacyjnych zabiegów kosmetycznych. Znana jest od lat 80. XX wieku, kiedy stosowana była głównie przez dermatologów. Obecnie mikrodermabrazję z powodzeniem przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych czy centrach odnowy biologicznej. Poniżej przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy o tego typu zabiegu.
1. Przypomina głęboki peeling
Mikrodermabrazja nazywana jest też kontrolowanym mikropeelingiem. To jedna z metod, których działanie opiera się na mechanicznym usunięciu (złuszczaniu) zewnętrznej, obumarłej warstwy naskórka przy pomocy urządzenia emitującego strumień mikrokryształków (które działają jak materiał ścierający), podlegający precyzyjnej, wzrokowej kontroli specjalisty wykonującego zabieg. Dlatego można tu mówić o łagodnym mechanicznym peelingowaniu.
Dla porównania warto poznać zasady działania peelingów chemicznych i peelingu laserowego.
Wstępem do zabiegu jest dezynfekcja skóry. Kosmetyczka ocenia jej stan i decyduje o tym, jak głęboko ma sięgać peeling w poszczególnych miejscach. Następnie do powierzchni naskórka przykładane jest urządzenie ścierające z końcówką dostosowaną do rodzaju przeprowadzanej mikrodermabrazji. Usunięty nabłonek wraz z pozostałym materiałem ścierającym zasysany jest do pojemnika. Cała procedura trwa do 60 minut, jest bezbolesna. Niekiedy może pozostawić przemijające podrażnienie.
2. Różni się od dermabrazji
Mikrodermabrazję od tradycyjnej dermabrazji różni stopień inwazyjności. Ponieważ pierwszy z tych zabiegów jest kontrolowany, różni się do drugiego możliwością dostosowania głębokości ścierania do stanu i problemów skóry, na której jest wykonywany.
3. Działa nie tylko na powierzchni
Naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, tworzony jest przez martwe komórki, które zawierają kreatynę. Nie mają one zdolności do podziału, ale ulegają nieustannej wymianie. Po złuszczeniu zastępowane są przez komórki znajdujące się pierwotnie w głębszej warstwie. Proces ten jest naturalny, jednak z wiekiem jego intensywność spada. Obumarłe komórki pozostają na skórze zbyt długo, co wpływa negatywnie na jej wygląd. Wykonanie mikrodermabrazji natychmiastowo usuwa zewnętrzne komórki warstwa po warstwie, w wyniku czego pobudzone zostają procesy odnowy w warstwach głębszych. Stymulowana są w ten sposób: synteza kolagenu i elastyny oraz mikrokrążenie.
Ponadto podciśnienie, wykorzystywane do odessania złuszczonego naskórka, wywiera pozytywny wpływ na głębiej położone struktury tkankowe, poprawiając przepływ limfy, co działa na skórę detoksykacyjnie.
Zauważalnym efektem przy systematycznym powtarzaniu zabiegów, jest spłycenie zmarszczek, wygładzenie tekstury. Z tego powodu mikrodermabrazji przypisuje się delikatne działanie typu anti-aging.
4. Wersja diamentowa
Jeśli przeprowadzamy mikrodermabrazję diamentową, do usuwania nabłonka wykorzystywana jest głowica diamentowa. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by:
- materiałem ściernym faktycznie był diament naturalnego pochodzenia, a nie syntetyk lub innego pochodzenia kryształki;
- głowice, które są w tym przypadku wielokrotnego użytku, były sterylizowane, ponieważ mogą mieć kontakt z krwią pacjenta, jeśli w czasie zabiegu dojdzie do mikrourazów.
Jest to metoda bezpyłowa, polecana alergikom, właścicielom cery delikatnej i wrażliwej.
5. Wersja korundowa
W tym przypadku materiałem ścierającym są zmikronizowane kryształki tlenku glinu, nazywanego też korundem. Znana jest też jako mikrodermabrazja proszkowa. Dwie istotne kwestie, na które musimy tu zwrócić uwagę, to:
- możliwość wystąpienia alergii na glin, co jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegu;
- jednorazowe końcówki, z którymi nie wiąże się ryzyko zakażenia w wyniku kontaktu z krwią innego pacjenta.
Uzyskiwany efekt jest silniejszy niż w przypadku metody wykorzystującej sproszkowany diament. Jest też widoczny w krótszym czasie. Zabieg polecany jest osobom, na których skórze widoczne są przebarwienia i rozszerzone pory. Przez kilka godzin po zakończeniu procedury może utrzymywać się zaczerwienienie.
6. Wersja tlenowa
Mikrodermabrazja tlenowa, nazywana również oksymikrodermabrazją, jest najnowocześniejszą odmianą tego typu zabiegów, charakteryzującą się minimalną ingerencją w tkankę skórną. Materiałem ściernym są tu tlen i sól fizjologiczna rozprowadzane pod ciśnieniem. Efekt złuszczenia jest delikatny, dlatego konieczna jest większa ilość zabiegów, by uzyskać efekt porównywalny do zastosowania kryształków diamentu czy korundu. Zabieg ten poleca się jako odnowę biologiczną skóry idealną na wiosnę i lato.
7. Jednorazowo lub w cyklu
Możliwe jest wykonanie pojedynczego zabiegu, jednak najefektywniejsza terapia i najtrwalsze efekty uzyskiwane są po odbyciu całej serii. W przypadku wykonywanej w Esteticenter mikrodermabrazji diamentowej, zalecamy od 6 do 10 sesji kosmetycznych, odbywających się w odstępie od 1 do 4 tygodni.
8. Nie tylko na twarzy
Kurację można przeprowadzać także na szyi, dekolcie i plecach, czyli w miejscach widocznych i narażonych na przyspieszone rogowacenie skory, a także wymagających zabiegów antystarzeniowych.
9. Można ją uzupełnić innymi działaniami kosmetycznymi
Mikrodermabrazja może być łączona z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. W Esteticenter przygotowaliśmy zoptymalizowanych pakietów zabiegowych, które poza mikrodermabrazją obejmują:
- pakiet zabiegowy na twarz (peeling kawitacyjny, maska, krem);
- terapia kwasem hialuronowym II (sonofereza z kwasem hialuronowym, maska algowa);
- głębokie oczyszczrenie skóry (peeling kawitacyjny, maska algowa, ampułka wit. C);
- Dermika-pakiet terapia kolagenowa I (ampułka preparatu kosmetycznego, płat kolagenowy na twarz).
Do każdego pakietu masaż twarzy wykonujemy gratis.
10. Przygotowuje skórę do zabiegów laserowych
Mikrodermabrazja oddziałuje na głębokie warstwy skóry, spłycając zmarszczki i uelastyczniając. Zanim zdecydujemy się na bardziej radykalne metody odmładzania, dobrze zacząć właśnie od tego zabiegu.
11. Na różne problemy dermatologiczne
Wskazań do podania się zabiegowi mikrodermabrazji jest wiele, ale szczególnie jego efekty docenią ci, którzy borykają się z problemem łojotoku, trądziku i blizn potrądzikowych, blizn innego pochodzenie, rozszerzonych porów, wiotkości skóry, przebarwień i uszkodzeń posłonecznych.
Procedury nie będzie można przeprowadzić w przypadku stwierdzenia: łuszczycy, grzybicy, włókniaków czy znamion.
Mikrodermabrazję można wykonać niezależnie od pory roku – jesień to dobry czas, by zadbać o skórę po intensywnym lecie – zapraszamy na zabiegi pielęgnacyjne do Esteticenter oraz do lektury artykułu Jesienna wizyta w gabinecie kosmetycznym na naszym blogu.