Od dawna istniejące, tradycyjne metody od jakiegoś czas są wypierane przez lasery. Nie jest to jednak dominacja – tradycyjne sposoby nadal są często stosowane z przyzwyczajenia, ale również przez wzgląd na to, iż są tańsze. Depilacja laserowa jest jednak stosowana i zalecana osobom, które źle znoszą zabiegi klasyczne i doświadczają po nich różnego typu podrażnień. Natomiast jej podstawowa zaleta i wyższość względem innych metod to fakt, że skóra po zabiegu pozostaje gładka najdłużej.
Jak działa depilacja laserowa
Zabieg depilacji laserowej rozpoczyna próba na skórze. Prawidłowa reakcja skóry jest wstępem do wykonania właściwych czynności. Laser, którego światło pochłania znajdującą się w mieszkach włosowych melaninę, kierowany jest na wybrane miejsce na skórze. Dzięki światłu lasera mieszki obumierają. W przełożeniu na efekty laseroterapii należy wskazać, że po serii zabiegów, które jest zawsze zalecana, włosy nie odrastają nawet przez kilka lat.
Aczkolwiek należy również zaznaczyć, że zabieg nie zawsze jest w 100% skuteczny. Część włosów może się rozjaśnić, staną się delikatniejsze, lecz nie zostaną usunięte. Natomiast włosy tego typu nie reagują na dalsze zabiegi, trzeba je więc usuwać metodami tradycyjnymi.
Przez powyższe metoda ta daje najlepsze efekty gdy usuwana jest niewielka ilość owłosienia. Zabiegi stosuje się wówczas miejscowo np. w celu przerzedzenia brwi lub usunięcia owłosienia z klatki piersiowej. Kiedy zabiegowi są poddawane duże obszary skóry, jak np. nogi, ryzyko pozostania części włosów wzrasta, chociaż w takiej sytuacji wystarczy zwykle powtórzyć zabieg (nawet kilkukrotnie).
Przygotowanie do zabiegu – doradza specjalista z Lublina
Pomimo tego, że depilacja laserowa jest oddziaływaniem na skórę i nie kojarzy się z zagrożeniami, nie można jej zastosować w niektórych sytuacjach. Pacjent musi się przygotować, co czasem może zająć nawet kilka tygodni. Na zebranie odpowiednich informacji od lekarza zazwyczaj jest czas na pierwszej wizycie, na której ustalany jest termin zabiegu. Poza indywidualnymi wskazaniami istnieją jednak też takie, do których zastosować się musi każda osoba oczekująca na zabieg. Należą do nich:
- przerwanie leczenia retinoidami, jeśli są pobierane (na pół roku przed zabiegiem),
- zaprzestanie depilowania mechanicznego na miesiąc przed zabiegiem (dopiero dzień przed zabiegiem należy ogolić miejsca, które zostaną poddane depilacji),
- nienaświetlanie skóry na słońcu czy solarium na kilka tygodni przed zabiegiem.
Niektóre z powyższych wskazań, jeśli nie są zastosowane, przekładają się na przeciwwskazania, przez które zabieg nie może zostać wykonany. Informujemy zawsze o tym Pacjentów w naszym gabinecie w Lublinie.
Kiedy nie można depilować laserowo
Przeciwwskazania w dużej mierze pokrywają się również z przeciwwskazaniami do innych rodzajów stosowania wiązki laserowej na skórę. Skóra nie może być:
- poparzona przez słońce,
- zainfekowana bakteryjnie (w miejscach wykonania zabiegu),
- poddana działaniu samoopalaczy i bronzerów.
Ponadto depilacja laserowa jest niewskazana w czasie ciąży, u osób chorujących na nowotwory, a także przyjmujących niektóre leki światłouczulające – jest to duża grupa leków i należy ten fakt skonsultować z lekarzem.