W artykule Laseroterapia w Esteticenter: wielkie możliwości i spektakularne efekty na naszym blogu opisaliśmy, jakie perspektywy daje obecnie klientom gabinetów medycyny estetycznej użycie lasera frakcyjnego. W innym wpisie Fotona: krótka historia prestiżowych laserów frakcyjnych zaprezentowaliśmy urządzenie, które wykorzystujemy w codziennej praktyce oraz filozofię firmy, której działalność dedykowana jest wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań w służbie nauk medycznych. Dziś bliżej przyjrzymy się temu, jak połączenie dwóch systemów laserowych zrewolucjonizowało medycynę estetyczną.
Jeden system, dwa lasery, nieograniczone możliwości
Logo Fotona sygnuje innowacyjne lasery frakcyjne odpowiadające na potrzeby rynku usług z zakresu estetyki i kosmetologii. Firma ta w roku 1994 wyprodukowała pierwsze urządzenie laserowe, w którym mogły współpracować dwie uzupełniające się wiązki laserowe – Er:YAG oraz Nd:YAG. Było to Skinlight. Ponieważ obie długości fali mogły zostać wykorzystane w czasie jednego zabiegu doprowadziło do tego, że:
- możliwe stało się unikalne skonfigurowanie działania lasera w zależności od potrzeb tkanki, na którą miał oddziaływać;
- poprawie uległy efekty zabiegowe;
- osiągnięto zdecydowanie wyższe wyniki kliniczne;
- rozszerzyła się gama zabiegów estetycznych;
- pojawiła się możliwość zastosowania tego typu urządzenia do przeprowadzania mało inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii.
Dziś powszechnie wykorzystuje się to, że odpowiednia konfiguracja lasera pozwala lekarzowi prowadzić terapię na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych strukturach.
Piękna skóra na pierwszy rzut okna – laser erbowo-yagowy, czyli Er:YAG
Działanie lasera typu Er:YAG opiera się na zjawisku „odparowania” tkanki, na którą oddziałują krótkie impulsy laserowe o dużej mocy. Na intensywność tych procesów wpływa fakt, że tkanki, których budulcem jest woda, wykazują dużą absorpcję światła laserowego długości 2940 nm, czyli tego, którym dysponuje laser erbowy trzeciej generacji.
Można to zobrazować w następujący sposób: jeśli w czasie 200 µs światło, którego moc sięga tysięcy watów, działa na skórę, zawarta w niej woda zmienia się w parę wodną, co prowadzi do destrukcji tkanek. Cały proces przebiega selektywnie, co znaczy, że zniszczeniu ulegają tylko te struktury, których dotyczy zabieg. Ponadto działanie termalne jest w pełni kontrolowane, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie głębokiego wygładzenia przy minimalnej głębokości oddziaływania wiązki laserowej.
Er:YAG umożliwia:
- przeprowadzanie laserowych zabiegów odmładzających: resurfacingu, peelingów laserowych, frakcjonowania z efektem ablacji w trybie SMOOTH, usuwania zmarszczek zlokalizowanych wokół oczu i ust;
- usuwanie blizn pooperacyjnych, powypadkowych;
- usuwanie blizn potrądzikowych;
- niwelowanie rozstępów;
- usuwanie przebarwień;
- likwidowanie zmian skórnych różnego typu (pigmentacyjnych, naczyniowych).
Er:YAG pracuje w modułach: full-field, frakcjonującym, SMOOTH, turbo.
Sposób dostarczania promienia: siedmioprzegubowe ramię.
Energia impulsu: 3000 mJ.
Średnia moc: 20 W.
W kolejnym wpisie będziemy kontynuować temat. Przeczytaj już teraz: Laser frakcyjny od A do Z: czym różni się Er:YAG od Nd:YAG i jakie ma to znaczenie w medycynie estetycznej, cz. 2.