odzaje laserów w medycynie estetycznej

Szybki rozwój medycyny estetycznej skojarzony jest głównie z nowymi technologiami laserowymi. Zastąpiły one wiele zabiegów, które były mniej skuteczne, łącznie z bardziej inwazyjnymi stosowanymi w chirurgii plastycznej. Wniosły łagodniejszą alternatywę dla części z nich, a najlepszym przykładem jest tu chirurgiczny lifting. Obecnie w celu wygładzenia skóry nie trzeba już jej wycinać i naciągać. Wystarczy kilkunastominutowy zabieg.

7 rodzajów nowoczesnych laserów w medycynie estetycznej

Poza tym, że pojawia się coraz więcej rodzajów urządzeń, posiadają one dodatkowo różne tryby pracy. Wyróżnia się lasery ciągłe (wiązka stała) i impulsowe (wiązka przerywana). W wielu nowoczesnych urządzeniach wiązki można odpowiednio modulować. Każde z tych urządzeń posiada inne właściwości i stosowane jest w medycynie estetycznej do odmiennych celów.

zabieg medycyny estetyxcznej z profiluDo obecnie stosowanych w medycynie estetycznej należą lasery:

  1. CO₂ – dobrze znany i powszechnie stosowany w gabinetach, służy przede wszystkim do ablacyjnego resurfacingu, gdzie działa precyzyjnie nie uszkadzając sąsiednich tkanek.
    Impulsowy, gazowy; środkiem czynnym są: azot, wodór, dwutlenek węgla i hel. Emituje promieniowanie podczerwone, które w przeszłości wykorzystywane było do cięcia tkanek.
  2. barwnikowy – najczęściej stosowany do repozycji teleangiektazji, resurfacingu nieablacyjnego oraz przebarwień skóry.
    Pracuje w trybach zmiennych. Środkiem czynnym jest w nim barwnik lub zestaw barwników umieszczonych w odpowiednich roztworach. Zależnie od zastosowanych substancji, posiada różne światło oraz długość emitowanych fal.
  3. aleksandrytowy – w związku z tym, że doskonale wchłania melaninę, stosowany jest głównie do redukowania przebarwień skórnych.
    Impulsowy, emitujący bardzo krótkie fale. Jego nazwa pochodzi od środka czynnego, którym jest tu właśnie aleksandryt – kamień wykazujący unikalne własności optyczne. Jego kolor zmienia się zależnie od kąta padania światła.
  4. rubinowy – również służy głównie do usuwania pigmentowych zmian na skórze.
    Stworzony został w 1960 roku. Jego ośrodek czynny stanowi ukształtowany w walec rubin, stąd daje on również czerwone światło.
  5. neodymowy (Nd:YAG i Nd:YAG/KTP) – również dobrze znane lasery, stosowane najczęściej do: fotoodmładzania, usuwania popękanych naczyniek oraz przebarwień skóry.
    Został stworzony w 1961 roku. Od początku wykorzystuje kryształ granatu i emituje niebieskie oraz zielone światło. Pracuje w trybie ciągłym i impulsowym. Posiada stosunkowo głęboką przenikalność sięgającą 6 mm.
  6. półprzewodnikowy – stosowany w zabiegach odmładzających i rewitalizujących.
    Wiązka jego jest rozproszona. Jego ośrodkiem jest półprzewodnik przewodzący elektryczność. Promieniuje szeroką gamą barw. Nazywany jest również laserem diodowym.
  7. erbowy (Er:YAG) – służy głównie do odmładzania ablacyjnego i nieablacyjnego.

Składa się z kryształów YAG z jonami erbu. Jest 10-18 razy silniejszy od wersji CO, a jednocześnie wywołuje mniej skutków ubocznych po zabiegach. Pracuje we wszystkich trybach.

Lasery zazwyczaj dobierane są wedle ich zastosowania oraz długości emitowanych fal. Mają one znaczenie terapeutyczne, a także wpływają na długość rekonwalescencji.

Rodzaje oddziaływań laserowych – wyjaśnia specjalista z Lublina

W związku z tym, iż w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Lublinie mieliśmy kontakt z różnymi laserami, możemy też wyjaśnić ich różne działanie na skórę. Wymienić należy wśród nich:

  • działanie fotomechaniczne – polegające na zmianach jonów gazów w skórze pod wpływem lasera,
  • działanie fototermiczne – czyli pochłanianie fotonów w tkankach skóry, co prowadzi do wzrostu ich temperatury,
  • działanie fotochemiczne – inicjuje reakcje chemiczne w skórze (m.in. terapia fotodynamiczna).

Powyższe działania można nazwać metodami wpływu na skórę w medycynie estetycznej. Każde jednak przynosi podobny rezultat ogólny – zawsze precyzyjnie niszczy tylko komórki chore, pozostawiając zdrowe nienaruszone. Jest to największa zaleta terapii prowadzonej wszelkiego typu laserami.