Działanie peelingu zależy od sposoby jego wykonania i wykorzystanej do zabiegu substancji. Niektóre z nich, te najsilniej działające, mogą być aplikowane tylko pod okiem lekarza.
Peeling polega na złuszczaniu naskórka, czego efektem jest stymulacja regeneracji tkanki skórnej. Powtarzanie zabiegu w określonych odstępach czasu przynosi rezultat w postaci zniwelowania rozmaitych problemów natury estetycznej, a więc – płytkich zmarszczek, trądziku, przebarwień, plam soczewicowatych. Przy takich wskazaniach wykonujemy peelingi kwasowe:
Ten typ skóry wymaga zastosowania peelingów działających wspomagająco na procesy regeneracyjne skóry. Będą to więc preparaty zawierające retinol – jeden z najsilniejszych składników odmładzających:
Połączenie retinolu z kwasami zawartymi w tego typu peelingach wykazuje silne działanie stymulujące odnowę skóry. Ponadto poprawione zostaje jej ukrwienie, staje się ona dobrze odżywiona, witalniejsza. Skutkiem tego jest poprawa napięcia skóry i owali twarzy.
Systematyczne stosowanie peelingów chemicznych odsuwa w czasie konieczność zastosowania wypełniaczy zmarszczek czy liftingu twarzy.
Z kolei te typu skóry wymagają delikatniejszego działania, którym charakteryzują się peelingi z kwasem migdałowym czy azelainowym. Ich użycie prowadzi do złuszczenia jedynie rogowej warstwy naskórka i stymulacji jego głębszych warstw. W wyniku tego zyskuje on sprężystość, odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Złuszczanie rozpoczyna się najczęściej 3 dnia po zabiegu i trwa 2-3 dni, a ego intensywność zależy od głębokości peelingu. Bezwzględnie należy powstrzymać się przed odrywaniem łuszczącego się naskórka.
W tym okresie konieczne jest stosowanie preparatów fotoprotekcyjnych i regeneracyjnych zleconych przez lekarza.
Trzeba wziąć pod uwagę, że – przy głębszym złuszczaniu – może pojawiać się na twarzy rumień lub nieznaczny obrzęk, które jednak w niedługim czasie ustępują.
Peeling chemiczny, wykorzystujący kwasy o różnym stężeniu, powodują złuszczanie poszczególnych warstw naskórka. Substancje stosowane w chemabrazji przenikają w głąb skóry, wpływając na zachodzące w niej procesy odnowy. Ze względu na charakter tych substancji nie u każdej osoby będą one mogły być zastosowane. Wśród przeciwwskazań znajdują się:
O tym, który z zaprezentowanych zabiegów peelingujących będzie najodpowiedniejszy, zadecyduje – w porozumieniu z Pacjentem – nasz specjalista kosmetolog podczas konsultacji.
Ceny wykonania chemicznych peelingów: