Kwas glikolowy zaliczany jest do kwasów alfa-hydroksylowych i podobnie jak inne kwasy z tej grupy od lat z powodzeniem stosowany jest w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych, by niwelować zmarszczki, przebarwienia i blizny. Badania wykazują, że jest on także skuteczny w walce z trądzikiem i fotostarzeniem.
Naturalnym źródłem tego kwasu są: jabłka, winogrona, agrest czy trzcina cukrowa. Jego preparaty nie są toksyczne. Kwas glikolowy w stężeniu od 5 d0 50% aplikują kosmetyczki lub kosmetolodzy; kwas stężony do 70% podawany jest na zlecenie współpracującego z gabinetem lekarza.
Peelingi glikolowe można wykonywać u osób ze wszystkimi typami skóry, przez cały rok, ale w okresie lata podwyższone jest ryzyko hiperpigmentacji, by jej zapobiec, stosuje się wysoką fotoprotekcję.
Po zabiegu mogą pojawić się niepożądane objawy, takie jak: pieczenie, bolesność, podrażnienia, przejściowe zaburzenia pigmentacji, niekiedy blizny, strupy.
U osób ze skórą wrażliwą, suchą, naczyniową stosujemy kwas glikolowy w niewielkich stężeniach, uzyskując delikatną formułę i optymalne efekty.