Kwas migdałowy zalicza się do występującej w naturze grupy kwasów alfa hydroksylowych. Peeling kwasem migdałowym polega na złuszczaniu naskórka przy użyciu kwasu o stężeniu indywidualnie dobranym do fototypu cery.
W wyniku hydrolizy, należący do grupy alfahydroksykwasów (AHA), silnie aromatyczny kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne zbliżone do antybiotyków.
Zabieg ten ma przede wszystkim działanie silnie rozjaśniające, dlatego doskonale reguluje koloryt cery, toteż zaleca się jego wykonywanie w przypadku przebarwień skórnych (piegi, przebarwienia posłoneczne, melasma, czyli brązowe przebarwienia najczęściej na twarzach kobiet po 30 roku życia, związane głównie z: ciążą, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, menopauzą i chorobami wątroby).
Peeling ten zniweluje też widoczność blizn potrądzikowych. A ponieważ kwas migdałowy posiada strukturę zbliżoną do antybiotyków, wykazuje działanie bakteriobójcze – najsilniejsze pośród alfa-hydroksykwasów. Działanie antybakteryjne przynosi dobre rezultaty także w przypadku cery łojotokowej.
Ten rodzaj peelingu, dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, świetnie radzi sobie także z problemem fotostarzenia się skóry. Zmarszczki stają się więc płytsze, a skóra odzyskuje elastyczność i utracony blask.
Peeling wykorzystujący kwas migdałowy szczególnie polecany jest osobom, których skóra jest na tyle wrażliwa, że źle toleruje działanie innych kwasów (np. glikolowego).
Osoby o wysokim fototypie, które ostrożnie mszą wybierać peelingi chemiczne, ponieważ mogą u nich powodować wystąpienie przebarwień, nie powinny obawiać się peelingu kwasem migdałowym – jest on wyjątkowy, gdyż może być wykonywany przez cały rok – nawet, gdy za oknem świeci ostre słońce – nie powoduje nadwrażliwości na promienie UV.