medycyna estetyczna lublin - depilacja laserowa twarzy

Ponad 20 firm na świecie produkuje lasery przeznaczone dla potrzeb tej gałęzi medycyny estetycznej, która zajmuje się terapią antystarzeniową opartą na metodach frakcyjnej regeneracji. Aktualny stan wiedzy dotyczący oddziaływania wiązek laserowych na tkankę skórną jest na tyle wysoki, że zabiegi tego typu przeprowadzane są w sposób całkowicie kontrolowany i selektywny. Dodać też trzeba, że urządzenia wykorzystywane w laseroterapii są dokładnie przebadane i bezpieczne, co potwierdzają przyznawane im certyfikaty: europejski CE i odpowiadający mu amerykański FDA.

Opracowywane przez prestiżowych producentów sprzętu medycznego systemy laserowe typu frakcyjnego działają dwuetapowo: wywołując określony natychmiastowy efekt oraz powodując długofalowe skutki. Przyjrzyjmy się temu, jak laser frakcyjny odmładza skórę.

Efektywność w punktach

Laseroterapia frakcyjna zyskuje coraz więcej zwolenników w gabinetach medycyny estetycznej. Jej nazwa wywodzi się z anglojęzycznego określenia „fractional”, czyli niecałkowity i dokładnie oddaje istotę tego typu zabiegów. Polegają one bowiem na punktowym, czyli częściowym, naświetlaniu powierzchni skóry poddawanej terapii. Fototermoliza frakcyjna, bo tak nazywa się ta koncepcja, powoduje powstanie w skórze właściwej mikroskopijnych uszkodzeń termicznych w postaci kolumn, otoczonych nienaświetloną, czyli zdrową tkanką. To w niej rozpoczynają się i rozprzestrzeniają na sąsiednie obszary naturalne procesy regeneracyjne. Aby taki efekt wywołać, można posłużyć się dwiema metodami różniącymi się stopniem ingerencji w tkankę i wymagającymi różnych laserów.

Metoda ablacyjna w laseroterapii frakcyjnej: agresywna skuteczność

Za terminem ablacja oznacza usunięcie tkanki poprzez oddziaływanie na nią dużą energią w krótkim czasie, w wyniku czego dochodzi do:

  • rozerwania wiązań chemicznych między poszczególnymi składnikami tkanki;
  • odparowania tkanek w obszarach mikroprzegrzań;
  • usunięcia naskórka;
  • podgrzania niższych, głębiej leżących, warstw na całej powierzchni;
  • obkurczenia włókien kolagenowych.

Wykorzystywany laser: krótko impulsowy Er:YAG dysponujący dużą mocą szczytową.

Fala: dobrze pochłaniana przez wodę w tkankach bez dolności penetrowania tkanek; zakres: 2940 – 10600 nm.

Po zabiegu: od razu skóra jest zaczerwieniona, obrzmiała; po kilku dniach naskórek ulega zbrązowieniu i złuszczeniu; proces całkowitego gojenia przebiega w ciągu tygodnia. Ponieważ jest to najbardziej radykalna z metod frakcyjnego regenerowania skóry, okres całkowitego zaniku śladów pozabiegowych i rekonwalescencji wymaga kilkunastu dni.

Frakcyjny resurfacing naskórka jako niespecyficzna metoda ablacyjna

Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się co prawda laser ablacyjny, ale resurfacing uznaje się za odrębną metodę odmładzania typu frakcyjnego. Naświetlaniu plamką laserową o średnicy 1-1,5 mm ulega tylko pewien procent powierzchni regenerowanej skóry (od 5 do 95%). Zasięg fali jest płytszy niż w przypadku agresywnej ablacji mikrokanalikowej, co skraca czas rekonwalescencji tkanek do czasu porównywalnego do tego, który jest wymagany po zabiegach nieablacyjnych. Co więcej – przy krótszym czasie zaniku efektów ubocznych, uzyskuje się końcowy efekt zbliżony do efektu tradycyjnego resurfacingu laserowego.

laserowa frakcyjna regeneracja skóry metodą nieablacyjną

Metoda nieablacyjna: efektywna regeneracja skóry typu frakcyjnego

Zaletą tej metody jest to, że pozostawia naskórek nieuszkodzony, zmiany inicjujące procesy odnowy zachodzą głębiej i obejmują:

  • przegranie skóry w obrębie mikrokolumn powstałych w wyniku działania termicznego;
  • przegrzanie włókien kolagenowych;
  • stymulację fibroblastów odpowiedzialnych za wytwarzanie nowego kolagenu;
  • usunięcie drobnych, poszerzonych naczynek krwionośnych;
  • rozjaśnienie przebarwień.

Wykorzystywany laser: Nd:YAG.

Fala: długości 1064 nm ze zdolnością penetrowania tkanki.

Po zabiegu: tkanka skórna jest zaczerwieniona i obrzmiała, ale naskórek nie jest uszkodzony. Dzięki temu pacjent nie jest wyłączony z codziennych aktywności.

Radykalnie czy delikatniej?

Zależnie od kondycji skóry poddawanej terapii, uważa się, że:

  • pojedynczy zabieg typu ablacyjnego daje efekty porównywalne do 4-5 zabiegów nieablacyjnych;
  • jeśli zabieg nieablacyjny przeprowadzony zostanie w zintensyfikowanej formie, okres rekonwalescencji będzie w porównywalny do tego po zabiegu ablacyjnym;
  • wybór zabiegu metodą nieablacyjną, oznacza, że optymalne rezultaty uzyskamy dopiero po serii 3-5 zabiegów, które odbędą się w czasie 4-6 tygodni.

Przegląd zabiegów zawarliśmy w artykule: Mały przewodnik po zabiegach liftingujących wykonywanych przy pomocy lasera frakcyjnego.

Wybór skonsultuj z lekarzem

Profesjonalną poradę dotyczącą tego, jakiego zabiegu wymaga nasza skóra, otrzymamy w dobrych gabinetach medycyny estetycznej. W ten sposób uzyskamy optymalny efekt poprawy jakości i wyglądu – zapraszamy do Esteticenter na konsultacje.


Kliniczne informacje o laseroterapii typu frakcyjnego: O.B. Bodendorf, S. Grunewald, T. Wetzig, J.C. Simon: Fractional laser skin therapy. „JDDG”, 2009, 7: 301-308.