Powstawanie przebarwień na skórze wiąże się z kilkoma czynnikami: wiekiem, działaniem promieni UV, stanami zapalnymi skóry, zaburzeniami hormonalnymi i niektórymi chorobami. Część z przebarwień powstaje w określonych miejscach, np. tzw. plamy starcze ujawniają się niemal zawsze na dłoniach. Dla wielu osób stanowi to poważny problem, któremu z odsieczą przychodzi medycyna estetyczna. Wypracowano w niej wiele metod usuwania przebarwień skórnych. Poniżej przedstawimy najważniejsze, a także kilka faktów uzupełniających.
Jakie zmiany pigmentowe można usuwać u lekarza
W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej usuwane są następujące zmiany skóry:
- przebarwienia i zaczerwienienia po trądziku,
- plamy soczewicowate (starcze),
- utrwalone odbarwienia po opalaniu,
- różnego typu znamiona,
- a także piegi.
Do innych najczęstszych przyczyn odbarwień skórnych należą te, które ściśle wiążą się z krążeniem. Między innymi są to: wybroczyny, teleangiektazje, rumienie, naczyniaki. Oddzielną grupę stanowią plamy złogowe. Wszystkie te zaburzenia są inaczej traktowane niż zmiany barwnikowe i nie usuwa się ich w podobny, poniżej opisany sposób. Lekarz medycyny estetycznej może jednak i w nich służyć pomocą.
Na czym polega skuteczne usuwanie przebarwień
Przebarwienia powstają najczęściej przez zmiany w strukturze oraz ilości pigmentu skóry i dlatego pigment ten jest głównym celem wszystkich zabiegów w medycynie estetycznej, a nie osiąga się żadnych lub niemal żadnych rezultatów stosując kremy czy maści rozjaśniające. Melanina się im nie poddaje, skuteczne są dopiero zaawansowane zabiegi medyczne. Istotne jest, iż współcześnie stosowane metody mogą rozbić skupienia pigmentów bez uszkadzania skóry, aczkolwiek istnieje kilka rodzajów walki z odbarwieniami.
Usuwanie przebarwień – metody stosowane w Esteticenter w Lublinie
Najczęściej stosowanymi metodami do usuwania przebarwień pigmentowych są:
- laseroterapia – skuteczna w usuwaniu plam posłonecznych, soczewicowatych i piegów;
- maski wybielające – skutkujące na większość odbarwień skórnych;
- peeling medyczny – działa również na plamy soczewicowate i posłoneczne; stosowane w gabinetach kwasy skutecznie redukują przebarwienia, ale też wygładzają skórę.
Można spotkać również informacje o usuwaniu przebarwień mikrodermobrazją, jest to jednak zabieg, który można raczej potraktować jako przygotowanie do pozostałych, wymienionych powyżej.
Mikrodermobrazja pomoże wypielęgnować skórę, wygładzić ją, dać jej nowy, zdrowy blask, jednak nie usunie plam pigmentowych tak skutecznie jak laser czy głęboki peeling.
Przeciwwskazania do zabiegów
Usuwanie przebarwień zazwyczaj nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem powikłań. Jest tak tym bardziej, iż zabiegi te są miejscowe, a nierzadko dotyczą bardzo małego obszaru skóry, dodatkowo odpornej na wiele czynników, bo na co dzień odsłoniętej, jak ma to miejsce w przypadku twarzy czy dłoni. I w zgodzie z tym faktem w naszej klinice w Lublinie jeszcze się nie spotkaliśmy z poważnymi komplikacjami pozabiegowymi.
Przestrzegamy zaleceń związanych ze stosowanymi preparatami i zabiegami. Przeciwwskazaniami do wymienionych zabiegów zawsze są: choroby nowotworowe, choroby związane z zaburzoną krzepliwością krwi, oraz stany infekcyjne, a także niektóre pobierane leki. Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej odbywa się jednak konsultacja, w której lekarz stwierdzi czy zabieg taki może być przeprowadzony.