Lasery są odpowiedzialne za rewolucję w chirurgii plastycznej, która dzięki nim w pewnym stopniu zmieniła charakter i wyłoniła subdyscyplinę w postaci medycyny estetycznej. Lasery są powszechnie stosowane w wielu różnorodnych zabiegach, w tym w tytułowym zamykaniu naczynek. Zaletą tego zabiegu jest fakt, iż dzięki laserom oddziałuje się na naczynka podskórne zupełnie nie naruszając struktury naskórka. Zmiany w tym zakresie są przy tym trwałe.
Jakie są przyczyny rozszerzania się naczynek
Zmiany podskórne w obrębie naczyń krwionośnych mają kilka przyczyn. Najczęściej wyróżnia się wśród nich:
- ekspozycję na słońce u osób podatnych na takie zmiany,
- działanie innych warunków atmosferycznych – co szczególnie dotyczy zmian temperatur,
- a także branie niektórych sterydów.
Charakterystyczne jest u większości Pacjentów, iż rozszerzone naczynka początkowo się obkurczają, jednak przez indywidualne predyspozycje tracą tę zdolność. Wówczas dopiero następuje kwalifikacja do zabiegu, a szczególnie wtedy, gdy naczynia łączą się w grupy tworząc wyraźnie widoczną sieć.
Jak zamyka się naczynka laserem
Dzięki laserowi, na co już zwróciliśmy uwagę, można działać podskórnie na określonej głębokości, pozostawiając naskórek nietknięty. W taki właśnie sposób przebiega zamykanie naczynek.
Laser podgrzewa w nich krew do tego stopnia, iż się obkurczają i zamyka się ich światło. Zabieg ma trwały charakter, lecz w zależności od rodzaju naczyń krwionośnych mu podlegających, stosuje się do 3 naświetleń na przestrzeni kilku miesięcy.
Przebieg zamykania naczynek wyjaśnia lekarz z Lublina
W naszej klinice w Lublinie, proces przygotowania do zabiegu rozpoczyna się od oceny głębokości przebarwień naczyniowych. Bada się ponadto strukturę naczynek. Dane pochodzące z tej oceny wprowadza się do komputera dobierając w ten sposób odpowiedni promień lasera (jego dokładne parametry).
Przed właściwym zabiegiem dokonuje się tzw. próby laserowej, która sprawdza jak skóra reaguje na promienie. Następnie przechodzi się do naświetlania miejsca docelowego. Warto wspomnieć, że zmienione przez laser naczynka są po jakimś czasie usuwane z organizmu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazań do zastosowaniu nie ma wiele. Należy pamiętać o tym, iż lasery są bardzo bezpieczne. Nie przeprowadza się jednak zamykania naczynek u kobiet w ciąży i karmiących, u osób cierpiących na choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także stany zapalne i choroby skóry obejmujące okolicę zabiegu.
Powikłania należą do rzadkości. Czasami zdarza się, że naruszona zostaje ciągłość skóry. Pojawiają się wówczas niewielkie pęcherze i strupy (rany typowe dla oparzeń), który ustępują zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni. Bywa, że pojawia się zasinienie, które ustępuje w podobnym okresie. Najrzadziej dochodzi do zmian pigmentowych skóry, a dotyczy to zwykle osób mających ciemną karnację. Żadne z powyżej wymienionych zmian, będących skutkiem laserowego zamykania naczynek, nie są jednak trwałe i po czasie samoczynnie ustępują.