W artykule Gładka skóra jest trendy! Laserowe usuwanie owłosienia przedstawiliśmy zalety depilacji laserowej. W tym trzyczęściowym cyklu omówimy zachodzące w skórze procesy związane ze wzrostem owłosienia oraz działanie lasera na tkankę skórną oraz efekty, których można się spodziewać po poddaniu się laserowemu usuwaniu owłosienia.
Biologia włosa
Włosy znajdujące się na naszym ciele są w różnym „wieku”. W życiu pojedynczego włosa wyróżniamy trzy etapy:
- anagen – to faza wzrostu, w czasie której cebulka połączona jest z macierzą;
- katagen – przejściowy czas, kiedy włos inwoluuje, uwalnia się z brodawki;
- telogen – włos wchodzi w czas spoczynku, martwieje, później wypada. Pod macierzą natomiast rodzi się nowy. W tym miejscu cykl zaczyna się on nowa.
Nietrudno zauważyć, że nie jest możliwe, by wszystkie włosy na naszej skórze znajdowały się na tym samym etapie swojego rozwoju, dlatego sposób, w jaki reagują one na działanie promieni laserowych jest różny. Co istotne, tylko te z nich, które w momencie kontaktu z wiązką laserową, są w fazie anagenu (czyli na etapie wzrostu) ulegną nieodwracalnemu zniszczeniu, które jest istotą depilacji laserowej. Ważne jest także to, że czas trwania tej fazy w rożnych miejscach na skórze jest różny (najdłuższy na głowie). Warunkowane jest to także wiekiem, płcią, zmianami hormonalnymi.
Aby doszło do zniszczenia włosa, konieczne jest zadziałanie na aktywne struktury odpowiedzialne za jego wzrost, które w większości znajdują się na głębokości od 2 do 7 mm. Położone tak głęboko brodawki włosa termicznie uszkodzić może tylko promieniowanie czerwone i podczerwone.
Fizyka działania lasera stosowanego do depilacji
Promieniowanie laserowe pochłaniane jest w skórze zależnie od tego, na jaki element tkanki pada. Melanina, hemoglobina, białka czy woda – czyli chromofory skórne – mają różne współczynniki pochłaniania, co znaczy, że o tym, jak zadziała na nie określony typ energii, decydują jej fizyczne właściwości: długość fali, średnica wiązki, gęstość energii, energia impulsu.
Jeśli energia lasera ma podrzeć do głęboko położonych tkanek – brodawka odpowiedzialna za wzrost znajduje się w skórze właściwej – potrzebny jest laser emitujący fale zdolnością penetrowania tkanek. Tak właśnie działa Nd:YAG w urządzeniu Fotona Spectro SP z następującymi parametrami zabiegowymi:
- długość fali: 1064 nm;
- czas trwania impulsu laserowego: powyżej 20 ms.
Zanim przejdziemy do omówienia zastosowania tego właśnie lasera do depilacji, zwróćmy uwagę na to, jakich efektów możemy oczekiwać. Więcej informacji o skutecznej depilacji laserowej na stronie: https://laser-estetimed.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa/
Zależność efektywności depilacji laserowej od koloru skóry i włosów
Nie na każdy włos na energia laserowa zadziała tak samo z dwóch powodów. Pierwszy już wyjaśniliśmy – chodzi o fazę jego wzrostu. Druga kwestia wiąże się z „wyglądem” włosa, można powiedzieć, że jest osobnicza. Skuteczność depilacji laserowej będzie zależała od indywidualnych cech organizmu.
- Jasna karnacja i ciemny kolor włosów – najskuteczniejsza depilacja laserowa dotyczy jasnych karnacji z ciemnymi włosami, co wynika z tego, że melanina zawarta w ciemnych włoskach w większym stopniu kumuluje energię, natomiast ubogi w nią jasny naskórek, pochłania ją w niewielkim stopniu.
- Ciemna karnacja – w tym przypadku spora zawartość pochłaniającej energię fali melaniny w naskórku powoduje, że może on ulec termouszkodzeniu.
- Opalenizna – podobnie: energia jest pochłaniana na powierzchni i nie docenia do głębokich warstw skóry.
- Włosy jasne, blond, siwe, rude – ponieważ ich mieszki włosowe nie zawierają dużej ilości melaniny, pochłaniają światło lasera w znikomym stopniu, co obniża skuteczność tego typu depilacji.
W kolejnej części artykułu opisujemy przebieg zabiegu Kilka słów o skuteczność lasera Nd:YAG w depilacji laserowej, cz. 2: zabieg – polecamy lekturę.